Jak zadbać o bezpieczeństwo w salonie fryzjerskim podczas pandemii? Kompleksowy poradnik

Jak zadbać o bezpieczeństwo w salonie fryzjerskim podczas pandemii? Kompleksowy poradnik
15-10-2020
0

W marcu tego roku życie każdego Polaka zmieniło się w diametralny sposób. Z dnia na dzień zostały wprowadzone nowe zasady sanitarne, do których niestety każdy z nas musi się przyzwyczaić. Nikt nie jest bowiem w stanie określić, jak długo potrwa pandemia koronawirusa. Mimo to musimy jakoś funkcjonować, by zapewnić sobie byt. Prowadząc salon fryzjerski, konieczne jest przestrzeganie wielu procedur, mających uchronić przed zakażeniem nas samych, naszych pracowników, ale także i klientów. Przygotowaliśmy zatem poradnik, w którym podpowiadamy, jak dbać o bezpieczeństwo w salonie podczas pandemii. Sprawdź!

Przygotowanie salonu – o co należy zadbać?

Chcąc przyjmować klientów w swoim salonie i zapewnić im bezpieczeństwo, należy przede wszystkim odpowiednio przygotować lokal. Jest to najważniejsza czynność, bez której nie możemy “ruszyć” dalej. O czym zatem trzeba pamiętać? 

Wyłączenie poczekalni i recepcji

W pierwszej kolejności należy oczywiście wyłączyć z użycia poczekalnię czy też recepcję w swoim salonie fryzjerskim. Aby zminimalizować ryzyko zakażenia, w lokalu nie powinny bowiem znajdować się osoby z zewnątrz. Dodatkowo należy usunąć drobne poczęstunki, które witały naszych klientów jeszcze kilka miesięcy temu. Taka sama zasada dotyczy także częstowania kawą czy herbatą. Niestety na tę chwilę musimy przyzwyczaić się do takich zasad oraz wymogów. 

Oddalenie stanowisk pracy

Aby każdej osobie przebywającej w salonie zapewnić komfortowe i bezpieczne warunki, stanowiska pracy muszą zostać od siebie oddalone. Najlepiej oczywiście, aby pomiędzy nimi zachować min. 2-metrowy odstęp. Myjnię czy inne miejsca “wspólne”, należy natomiast zdezynfekować po każdym użyciu. 

Zapewnienie dezynfekcji dla pracowników i klientów

Tuż przy wejściu do salonu należy koniecznie umieścić płyn do dezynfekcji, z którego będą mogli korzystać klienci oraz pracownicy. Najlepiej oczywiście zainwestować w bezdotykowy dozownik i informować o konieczności odkażenia rąk każdą osobę, która przekroczy próg naszego lokalu. Dodatkowe atomizery warto usytuować również przy wszystkich stanowiskach pracy. Dzięki temu klienci i pracownicy będą mogli z nich skorzystać w dowolnym momencie wizyty. 

baza do dezynfekcji

Bezdotykowa baza z dozownikiem do płynu do dezynfekcji

Umawianie wizyt na odległość

Swoich klientów należy poinformować, np. za pośrednictwem mediów społecznościowych, że wszelkie wizyty umawiane są na odległość, czyli m.in. telefonicznie. Aby jednak ułatwić proces bookowania terminów, możemy dodatkowo zdecydować się aplikacje umożliwiające umawianie wizyt przez Internet. Klienci będą mogli dzięki temu wybrać najdogodniejszy dla siebie dzień oraz godzinę wykonania danej usługi, a my będziemy mieli nieco więcej czasu na inne obowiązki. Udostępniając swój kalendarz, pamiętajmy jednak, by pomiędzy wizytami zachować ok. 15-minutowy odstęp, podczas którego przygotujemy salon na przyjęcie kolejnej osoby.   

Wizyta fryzjerska – o czym należy pamiętać?

Klienci umówieni, salon przygotowany – można zatem rozpocząć wizytę! W trakcie wykonywania usługi należy jednak przestrzegać wielu reguł, dzięki którym zminimalizujemy ryzyko ewentualnego zakażenia. Co ciekawe, musimy stosować się do nich zarówno my, jak i osoby odwiedzające nasz zakład. 

Środki ochrony osobistej dla klientów i pracowników

Najważniejszą zasadą, której należy bezwzględnie przestrzegać, jest oczywiście stosowanie środków ochrony osobistej przez każdą osobę przebywającą w salonie. Wszyscy powinni zatem zakrywać usta oraz nos np. maseczką. Zarówno klienci, jak i pracownicy, są także zobligowani do korzystania z jednorazowych rękawiczek oraz oczywiście częstej dezynfekcji dłoni. 

My, jako właściciele salonu, powinniśmy zadbać o to, aby zawsze w salonie dostępne były dodatkowe maseczki oraz rękawiczki. Możemy udostępnić je za darmo lub odpłatnie każdej osobie, która chce skorzystać z naszych usług, jednak zapomniała o przyniesieniu własnych środków ochrony osobistej.

Porada: klient powinien oczywiście ściągnąć swoją maseczkę, gdy go o to poprosimy. Niektórych czynności nie da się przecież wykonać, gdy na uszy naciągnięte są troczki. 

dozownik do płynu dezynfekcyjnego

Bezdotykowy podajnik do dezynfekcji

Unikanie bliskiego kontaktu

Choć może wydawać się to dziwne, każdy fryzjer powinien unikać bliskiego kontaktu z klientem. Oczywiście niemożliwe jest wykonanie idealnego strzyżenia czy koloryzacji, stojąc dwa metry od drugiej osoby. Pamiętajmy jednak, by kiedy jest to możliwe, nieco oddalić się od swojego gościa. Przykładowo, po nałożeniu farby, czekając na jej zmycie, nie ma potrzeby bliskiego kontaktu ze swoim klientem. Rozmawiajmy z drugą osobą, troszczmy się o nią, jednak z nieco większej odległości. 

Częsta dezynfekcja

Fryzjerzy, podczas wykonywania usług dotykają bardzo dużej ilości przedmiotów. Często zdejmują także jednorazowe rękawiczki i zakładają kolejną parę. Po każdej takiej czynności warto zatem zdezynfekować lub umyć ręce. Nigdy nie wiemy przecież tak naprawdę, jakie bakterie oraz wirusy możemy w ten sposób przenosić. 

Używanie jednorazowych akcesoriów

W miarę możliwości, zadbajmy także o jednorazowe akcesoria fryzjerskie. Mamy tutaj na myśli np. pelerynki czy ręczniki. Jeśli jednak nie jest to możliwe, każdy przedmiot wielokrotnego użytku należy dokładnie wyprać lub wyczyścić i zdezynfekować. W przypadku tekstyliów zaleca się wypranie ich w detergencie oraz min. 60 stopniach Celsjusza. Co ciekawe, w ciągu dnia, takie wykorzystane elementy należy składować w bezpiecznym miejscu, najlepiej osobnym pomieszczeniu, w którym nie znajdziemy innych “czystych” akcesoriów.

Zakaz wyjmowania telefonów komórkowych

Obecnie w każdym salonie fryzjerskim musi obowiązywać bezwzględny zakaz używania telefonów komórkowych. Klient powinien zatem schować swojego smartphona do kieszeni czy torebki. Co ciekawe, nie powinien go wyjąć nawet na chwilę. Taka sama zasada dotyczy pracowników – gdy podczas wykonywania usługi zadzwoni telefon, nie powinniśmy go odbierać. Należy wtedy poczekać, aż wizyta dobiegnie końca i dopiero wtedy oddzwonić. 

Po zakończeniu usługi – jakie czynności wykonać?

Usługa wykonana, klient wrócił do domu, kolejny ma się pojawić za 15 minut, czyli my możemy chwilę odpocząć? Niestety nie. Po zakończeniu wizyty, konieczne jest wykonanie kilku czynności i przygotowanie salonu na wizytę następnej osoby. O czym musimy wtedy pamiętać?

Dezynfekcja powierzchni płaskich

Po zakończeniu wizyty należy w pierwszej kolejności zdezynfekować wszelkie powierzchnie płaskie. Musimy zatem wytrzeć klamki, wieszaki, fotele czy meble. Pamiętajmy jednak, by nie używać w takiej sytuacji środków na bazie alkoholu. Niestety takie preparaty mogą sprawić, że wszelkie materiały staną się matowe i szybciej ulegną zniszczeniu. Należy zatem zaopatrzyć się w bezalkoholowy płyn do dezynfekcji! 

Dokładne czyszczenie narzędzi i wielorazowych akcesoriów

Gdy klient opuści nasz salon, koniecznie pamiętajmy również o dezynfekcji akcesoriów fryzjerskich, takich jak nożyczki czy grzebienie. Przedmioty, które można poddać sterylizacji, warto umieścić w autoklawie. Wszystkie te czynności najlepiej wykonywać w jednorazowych rękawiczkach, a po ich zdjęciu nie możemy zapomnieć o umyciu i zdezynfekowaniu rąk.

profesjonalny autoklaw

Autoklaw z drukarką - klasa B medyczna

Wietrzenie pomieszczenia

Swój salon fryzjerski należy również wietrzyć tak często, jak to możliwe. Po zakończeniu wizyty otwórzmy zatem wszystkie okna na minimum 5 minut. Uważajmy jednak, aby w ten sposób nie zaziębić siebie czy swoich pracowników. Osoba mająca jakiekolwiek objawy choroby nie będzie mogła bowiem świadczyć swoich usług. 

Czy praca w czasie pandemii jest bezpieczna?

To, czy praca w czasie pandemii będzie bezpieczna, zależy tak naprawdę od nas samych. Poinformujmy zatem swoich klientów, by zmienili termin wizyty, jeśli czują się źle lub mają objawy choroby zakaźnej. Sami starajmy się natomiast zachować dystans oraz pamiętajmy o regularnej dezynfekcji i stosowaniu środków ochrony osobistej. Dzięki temu zdecydowanie zminimalizujemy ryzyko zakażenia. Do takiej rzeczywistości musimy się jednak przyzwyczaić. Nowe realia niestety pozostaną z nami chyba jeszcze pewien czas, dlatego musimy się w nich jakoś odnaleźć. 
 

Powrót

Komentarze

Dodaj komentarz
Komentarz
Podpis
Adres e-mail
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zatwierdź