Autoklaw do gabinetu kosmetycznego

 

 

Dezynfekcja i sterylizacja to podstawa w funkcjonowaniu gabinetów stomatologicznych, salonów kosmetycznych, oraz studio tatuażu. Autoklaw to urządzenie, które zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa w zakresie higieny. Jego podstawową funkcją jest sterylizacja (wyjaławianie) narzędzi medycznych i kosmetycznych w celu wyeliminowania wszystkich występujących form mikroorganizmów. Dzięki profesjonalnym autoklawom kosmetycznym narzędzia i akcesoria kosmetyczne staną się całkowicie jałowe. Oznacza to, że będą całkowicie wolne od drobnoustrojów (również ich przetrwalnikowych form).

Zgodnie z obowiązującymi zaleceniami, sterylizacja narzędzi kosmetycznych powinna być wykonywana w każdym gabinecie. Jeśli gabinet nie posiada własnego urządzenia, zobowiązany jest do korzystania z usług innego podmiotu posiadającego zgłoszony do sanepidu autoklaw.


Podczas poszukiwań autoklawu do gabinetu kosmetycznego pojawia się wiele pytań, na które trudno znaleźć jednoznaczne i konkretne odpowiedzi. Aby ułatwić poszukiwania autoklawu, który spełni wszystkie wymagania w Twoim gabinecie zebraliśmy wszystkie najważniejsze informacje, oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. 
 

Jaka klasa autoklawu do gabinetu kosmetycznego?
Autoklaw klasy B. Jest to najwyższa klasa autoklawów. Urządzenia tej klasy spełniają wszystkie wymogi sanitarne, oraz zapewniają najwyższą jakość sterylizacji. Na rynku znajdują się także autoklawy klasy S, oraz N. Autoklawy klas niższych niż B nie są zalecane do gabinetów kosmetycznych.

Jaką pojemność autoklawu wybrać?
Wszystko zależy od tego jakie narzędzia będziemy poddawać sterylizacji, oraz jak często chcemy to robić.
Najlepszym sposobem na sprawdzenie jaka pojemność autoklawu jest odpowiednia, to sprawdzenie wymiarów narzędzi, następnie dobranie autoklawu, którego tacka, lub koszyk jest w stanie zmieścić jednocześnie kilka pakietów z naszymi narzędziami. Należy pamiętać o tym, że narzędzia pracujące (nożyczki, cążki, itp.) należy sterylizować w pozycji otwartej, aby wysterylizować całą ich powierzchnię. Pakiety nie mogą być  "upychane", aby sterylizacja każdego pakietu przebiegła pomyślnie.
Standardowa pojemność autoklawu wykorzystywanego w średnim gabinecie kosmetycznym to 8 L. Wymiary komory przy takiej pojemności pozwalają na sterylizację kilku pakietów ze średniej wielkości narzędziami (cążki, kopytka, nożyczki, głowice, itp.) jednocześnie. Skraca to czas, który w ciągu dnia musimy przeznaczać na sterylizację, ponieważ możemy jednorazowo  poddać sterylizacji wszystkie narzędzia, które będą wykorzystywane przez cały dzień pracy.

Czy muszę zgłosić zakup autoklawu do sanepidu?
Nie istnieje nic takiego jak rejestr autoklawów w sanepidzie. Należy jednak powiadomić sanepid o zakupie takiego urządzenia i wykonać testy, które zostaną zalecone, aby podczas rutynowej kontroli uchronić się od nieprzyjemności. Sanepid przekazuje wszystkie niezbędne informacje jakie kroki należy podjąć. W większości przypadków należy wykonać tylko test biologiczny „Sporal A”.

Czy muszę zgłosić zakup autoklawu do Urzędu Dozoru Technicznego (UDT)?
Mamy obowiązek zgłoszenia do UDT autoklawów, których pojemność komory wynosi 10L i powyżej. 
Autoklawy o pojemności komory poniżej 10L nie podlegają temu obowiązkowi. 

Czy muszę archiwizować procesy sterylizacji? 
Tak. Mamy obowiązek archiwizacji danych z przebiegu każdej sterylizacji takich jak: data, temperatura, ciśnienie itp. Te dane podlegają obowiązkowi archiwizacji przez okres aż 10 lat. 
Należy pamiętać także o obowiązku przechowywania wszelkiego rodzaju testów, przeprowadzanych w autoklawie, oraz pasków testowych, poświadczających sterylizację konkretnego pakietu przez okres 5 lat.

Jak archiwizować procesy sterylizacji?
Na rynku dostępne są różne typy autoklawów - bez drukarki, z drukarką, oraz z drukarką i wyjściem USB. 
Posiadając autoklaw bez drukarki, lub bez możliwości podłączenia nośnika pamięci zmuszeni jesteśmy notować w specjalnym zeszycie: program jaki zastosowaliśmy, daty, temperatury, ciśnienia itp.
Jeżeli zaopatrzymy się w autoklaw z drukarką, do specjalnego zeszytu należy wklejać wydruk z drukarki. Niestety takie wydruki nie są trwałe, przez co zmuszeni jesteśmy do ich skanowania, ponieważ musimy archiwizować je przez 10 lat. 
Najlepszym sposobem archiwizowania jest przechowywanie danych na nośnikach pamięci. Taką możliwość oferują autoklawy wyposażone w wyjścia USB. Dane z takiego dysku możemy kopiować w dowolnych ilościach, nagrywać na płyty CD itp.

Jakie akcesoria są niezbędne do przeprowadzenia sterylizacji?
Do przeprowadzenia sterylizacji niezbędne są jednorazowe woreczki, lub rękawy na narzędzia. Do korzystania z rękawów potrzebna jest zgrzewarka. Jednorazowe woreczki są najłatwiejsze w obsłudze. 
Oprócz woreczków/rękawów niezbędne są paski testowe. Paski należy umieścić w każdym sterylizowanym pakiecie, oraz luzem w koszyczku. Podczas sterylizacji pasek testowy zmienia kolor, co jest potwierdzeniem prawidłowo przeprowadzonej sterylizacji. 
Należy zaopatrzyć się także w wodę destylowaną, którą napełniamy autoklaw przed użyciem. 
 

Sprawdź autoklawy dostępne w naszej ofercie