Wielkie otwarcie salonu fryzjerskiego – jak przygotować się do tego dnia?

Wielkie otwarcie salonu fryzjerskiego – jak przygotować się do tego dnia?
19-11-2020
0

Otwarcie nowego salonu fryzjerskiego to finał całego szeregu działań i długich przygotowań. Za dniem, w którym oficjalnie rozpoczniemy działalność, kryje się długa lista inwestycji, które należało podjąć, by wszystko było dopięte na ostatni guzik. Przygotowanie funduszy, wynajęcie odpowiedniego pomieszczenia, zaaranżowanie przyjaznej klientowi i pracownikom przestrzeni - to tylko niektóre z działań, które należy podjąć, zanim będzie można podziwiać efekt końcowy i otwarcie nowej placówki. Szczególną uwagę należy zwrócić na odpowiednie wyposażenie nowego salonu. Żaden szanujący się zakład fryzjerski nie obędzie się bowiem bez kilku wyspecjalizowanych sprzętów. Do tego warto pamiętać między innymi o odpowiedniej promocji. O czym jeszcze nie można zapomnieć przed uroczystym otwarciem salonu? Zebraliśmy wszystkie najważniejsze informacje na ten temat.

Kompleksowe wyposażenie

Każdy fryzjer, a także większość klientów, zna podstawowe sprzęty, którymi posługują się pracownicy profesjonalnych zakładów. Nożyczki, maszynki, lokówki, prostownice, suszarki - część tych narzędzi mamy we własnych domach. Oczywiście fryzjerzy zwykle korzystają z nieco bardziej wyspecjalizowanych, a przez to i droższych przedmiotów, ale te elementy wyposażenia nowego salonu dla wszystkich są zupełnie naturalne i intuicyjne.

Nieco inaczej może być z wyborem mebli fryzjerskich. W tym przypadku bowiem trzeba mieć na uwadze kształt pomieszczenia, w jakim zamierzamy pracować, a także jego przyszły wystrój oraz drobne funkcjonalności poszczególnych sprzętów. To od takich detali zależy ogólny wygląd pomieszczenia i wygoda korzystania z poszczególnych stanowisk fryzjerskich. Warto zatem odpowiednio skomponować planowane kolory ścian z barwą zamówionych mebli. Styl skandynawski, industrialny, a może zupełnie inny? Wybór ogólnej koncepcji aranżacyjnej to sprawa indywidualna, ale zachowajmy wewnątrz niej ład i porządek. Dotyczy to zwłaszcza nowych salonów, które można od początku do końca zaaranżować w przemyślany sposób bez ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z wymianą wyposażenia.

Fotel fryzjerski

To on najbardziej zapadnie w pamięć każdemu, kto odwiedzi nowy salon. Powinien być atrakcyjny wizualnie, ale przede wszystkim wygodny - zarówno dla klienta, jak i dla fryzjera. Z punktu widzenia tego pierwszego fotel powinien mieć dobrze wyprofilowane oparcie, stabilne i komfortowe siedzisko, a także miękkie podłokietniki. Dla fryzjera ważniejsze będą udogodnienia związane z podstawą tego mebla. Najlepiej, by umożliwiała proste zmienianie wysokości siedziska. W zależności od upodobań można postawić na fotele na kółkach lub o masywnej, metalowej podstawie. Dobrze będzie jednak zdecydować się na tylko jedno z tych rozwiązań na wszystkich stanowiskach fryzjerskich. Jeśli zależy nam na dodatkowym komforcie klienta, powinniśmy dodać do wyposażenia również wygodne podnóżki fryzjerskie.

elegancki fotel fryzjerski

Fotel fryzjerski Glam

Lustro i konsoleta fryzjerska

Na ścianie przed fotelem będzie wisiało lustro fryzjerskie. To element ważny dla klienta, który chce mieć podgląd na stan swojej fryzury, ale także zerkającego w nie co jakiś czas fryzjera. Przed otwarciem salonu zdecydujmy przede wszystkim o wielkości luster. Nie ulega wątpliwości, że muszą być odpowiednio duże, by dobrze było w nich widać głowę klienta i linię barków. Czy będą potrzebne większe modele, pokazujące całą sylwetkę? Nie zawsze będzie to komfortowe dla strzyżonych osób. Ma to jednak znaczenie także w zestawieniu z wielkością samego salonu. Na przykład w dużych przestrzeniach bardzo małe lustra nie będą sprawiać zbyt dobrego wrażenia. W niewielkim salonie dużo obszernych luster może z kolei nieco powiększyć optycznie wnętrze.

Lustro często stanowi jednak po prostu element konsolety fryzjerskiej. Towarzyszą mu więc szafki i półki, bardzo poręczne z punktu widzenia fryzjera. Jako że ten element znajduje się w bezpośrednim otoczeniu fotela, powinien stanowić z nim wspólną całość, przede wszystkim pod względem wizualnym.

Salon fryzjerski to niejedyny Twój lokal? Sprawdź nasz artykuł "Otwierasz salon kosmetyczny? Sprawdź, w jakie sprzęty warto zainwestować!"

Myjnia fryzjerska

W nowym salonie powinny się też pojawić lśniące nowością myjnie fryzjerskie. Mycie włosów to ważny element wizyty - powinien być dla klienta chwilą, w której będzie mógł się zupełnie odprężyć. Najważniejszą sprawą będzie regulowana wysokość, dzięki czemu będzie można ułożyć się w wygodnej pozie bez względu na wzrost. Kolorystykę dobieramy oczywiście w zgodzie z wystrojem całego pomieszczenia. Łatwo znajdziemy modele uniwersalne, przy których dobrze będą się czuć zarówno panie, jak i panowie.

Meble do poczekalni

Przed dniem otwarcia salonu fryzjerskiego wszystkie pomieszczenia powinny być gotowe na przyjęcie gości. W związku z tym nie można zlekceważyć recepcji bądź poczekalni, w której klienci będą oczekiwać na swoją kolej. Nie warto spieszyć się z otwarciem salonu, a urządzenie tego pomieszczenia odkładać na później. Już w dniu inauguracji każdy z klientów powinien mieć możliwość odpoczynku na wygodnej sofie. Najlepiej sprawdzają się w tym przypadku proste, klasyczne meble. Jeśli bowiem w czasie pierwszej wizyty nie zadbamy o poczekalnię, a klient spędzi w niej kilka minut, męcząc nogi i potęgując zdenerwowanie, bardzo możliwe, że do naszego salonu już nigdy nie wróci.

ekspozytor i witryna fryzjerska

Witryna fryzjerska ekspozytor Amy Link Mila

Odpowiednia atmosfera w pomieszczeniu

Dla wielu osób wizyta u fryzjera jest szczególnym dniem. Często poprzedzają ją rozmyślania nad nową fryzurą i nadzieja na odmienienie swojego wizerunku. Właściciele salonu fryzjerskiego muszą zatem pamiętać, że klienci będą oczekiwać, iż cała wyprawa do fryzjera będzie dla nich przyjemnością. Zwłaszcza, jeśli będą w salonie po raz pierwszy - a tak przecież będzie z każdym klientem przez kilka pierwszych dni działalności nowego zakładu.
Powinno zatem zależeć nam na tym, by już pierwszego dnia w salonie panowała miła atmosfera. Uśmiechnięty personel, wszystkie meble i zakamarki idealnie wyczyszczone - to punkty obowiązkowe. Oprócz tego warto zastanowić się nad dodatkowym umileniem pobytu. Być może dobrym pomysłem będzie podanie kawy lub herbaty, promocja bądź albumy ze zdjęciami najpopularniejszych fryzur dostępne w recepcji? Każdy pomysł, który spotęguje pozytywne skojarzenia z naszym salonem, będzie dobrym rozwiązaniem.

Przyciągnięcie klientów do salonu

By wielkie otwarcie salonu fryzjerskiego nie zakończyło się spektakularną klapą, trzeba nadać temu wydarzeniu odpowiedni rozgłos. Jeżeli otworzymy nowy salon po cichu, przez pierwsze tygodnie nie możemy spodziewać się natłoku klientów. A co za tym idzie - szybkiej rekompensaty choćby części nakładów poświęconych na rozpoczęcie działalności. Innymi słowy: potencjalni klienci muszą dowiedzieć się, że lokalnym fryzjerom wyrosła właśnie poważna konkurencja, do której warto zajrzeć.

Dlatego planując budżet inwestycji w nowy salon trzeba w nim uwzględnić nakłady na promocję. W formie stacjonarnej zwykle są nimi ulotki reklamowe lub reklama w gazecie, ewentualnie reklama zewnętrzna w kilku miejscach miasta. W przypadku ulotek czy innych form reklamy informujących wyłącznie o wielkim otwarciu salonu, warto dokładnie przemyśleć termin tego wydarzenia. Może bowiem okazać się, że nie uda się zrealizować inwestycji na czas. Dlatego najlepiej dać sobie pewien bufor czasowy i planować otwarcie nieco później niż deklarowany termin zakończenia inwestycji. W ten sposób unikniemy niemiłych rozczarowań i damy sobie możliwość drobnych poprawek, na przykład w wystroju wnętrza.

Media społecznościowe i promocje

Do działań stacjonarnych warto dołączyć promocję w sieci. Nic nie stoi na przeszkodzie, by fanpage salonu fryzjerskiego w mediach społecznościowych powstał jeszcze przed oficjalną inauguracją działalności. Narzędzia takie jak Facebook czy Instagram pozwalają na kierowanie reklamy do osób mieszkających w konkretnej lokalizacji. Fotograficzne relacje stanu przygotowań do otwarcia salonu mogą sprawić, że potencjalni klienci z ciekawością i niecierpliwością będą oczekiwać pierwszej wizyty jeszcze przed otwarciem nowej placówki.

Mimo wszystkich starań nic nie przyciągnie klientów do nowego salonu równie skutecznie, jak promocyjne ceny. Warto więc przygotować na otwarcie salonu naprawdę atrakcyjną ofertę i podkreślać to w materiałach reklamowych. Z czasem klientów może przyciągać jakość usług, ale tego nie będą pewni przed pierwszą wizytą. Konkurencyjna cena łatwiej skłoni ich do spróbowania czegoś nowego.

Powrót

Komentarze

Dodaj komentarz
Komentarz
Podpis
Adres e-mail
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zatwierdź