Autoklaw do gabinetu kosmetycznego

Autoklaw do gabinetu kosmetycznego
15-07-2018
0

Dezynfekowanie, a także sterylizacja produktów używanych w gabinetach stomatologicznych, salonach piękności (fryzjerskich i kosmetycznych) oraz studiach tatuażu to podstawa dobrze prosperującego miejsca. Z pomocą przychodzą autoklawy do gabinetów – to urządzenia zapewniające najwyższy poziom bezpieczeństwa w zakresie utrzymania higieny. Podstawowym celem używania autoklawu jest sterylizacja (inaczej: wyjaławianie) narzędzi medycznych i kosmetycznych. Wykonuje się ją w celu wyeliminowania wszystkich występujących form drobnoustrojów. Dzięki tego typu profesjonalnym urządzeniom narzędzia i akcesoria kosmetyczne stają się całkowicie jałowe, a więc gotowe do użytku bez obaw o ewentualną obecność mikroorganizmów na ich powierzchni.

Obowiązujące zalecenia jasno określają, że sterylizacja narzędzi z wykorzystaniem autoklawu powinna odbywać się w każdym gabinecie – nawet fryzjerskim czy kosmetycznym. Z kolei jeśli gabinet nie posiada na własność tego rodzaju urządzenia, zobowiązany jest wtedy do korzystania z usług podmiotu posiadającego zgłoszony do sanepidu autoklaw.

rózne modele autoklawów


Poszukiwanie sprawdzonego i odpowiedniego autoklawu do gabinetu kosmetycznego/fryzjerskiego może przysporzyć wiele trudności. W głowie rodzą się także pytania, na które nie zawsze da się uzyskać konkretną odpowiedź. Dziś pokrótce przedstawimy wszystkie informacje, które pomogą Ci usystematyzować wiedzę z zakresu sterylizacji narzędzi. Zdecydowanie ułatwią one poszukiwania idealnego autoklawu, który będzie spełniał wszelkie wymogi. Zapraszamy do lektury – przed Wami wszystkie najważniejsze informacje i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania!

Jaka klasa autoklawu do gabinetu kosmetycznego?

Odpowiedź jest prosta – wykorzystywać powinno się wyłącznie autoklawy klasy B. Urządzenia tej klasy spełniają wszystkie wymogi sanitarne oraz zapewniają najwyższą jakość sterylizacji narzędzi w gabinecie. Co prawda na rynku znajdują się także autoklawy klasy S oraz N, jednak nie są one zalecane do gabinetów kosmetycznych.

logo bns

Jaką pojemność autoklawu wybrać?

To, na jaką pojemność autoklawu się zdecydujemy, zależy w głównej mierze od narzędzi, które będą poddawane procesom sterylizacyjnym. Najlepszym sposobem na sprawdzenie pojemności jest oszacowanie wymiarów używanych narzędzi, a następnie dobranie autoklawu do gabinetu tak, aby tacka lub koszyk były w stanie zmieścić jednocześnie kilka pakietów z narzędziami. Należy mieć świadomość, że narzędzia takie jak nożyczki, cążki, itp. koniecznie wymagają sterylizacji w pozycji otwartej, aby móc wyjałowić całą ich powierzchnię. Pakiety nie mogą być też wciskane na siłę – wtedy sterylizacja mogłaby nie przebiec pomyślnie.

Standardowa pojemność autoklawu wykorzystywanego w średnim gabinecie kosmetycznym wynosi 8 L. Wymiary komory w takim urządzeniu pozwalają na sterylizację jednocześnie kilku pakietów narzędzi o średniej wielkości (cążki, kopytka, nożyczki, głowice itp.). Przekłada się to także na krótszy czas procesu sterylizacji w ciągu dnia.

Autoklawy podzielone pojemnościowo

Czy zakup autoklawu musi być zgłoszony do sanepidu?

Nie ma powszechnego obowiązku rejestracji autoklawów do gabinetów kosmetycznych i fryzjerskich w sanepidzie. Warto mimo wszystko powiadomić sanepid o zakupie takiego urządzenia i wykonać zalecone testy, aby podczas rutynowej kontroli mieć pewność co do wymogów sanitarnych urządzeń. Sanepid przekazuje także wszelkie potrzebne informacje. W większości przypadków należy wykonać tylko test biologiczny „Sporal A”.

Próbki poddawane sprawdzeniu
 

Czy muszę zgłosić zakup autoklawu do Urzędu Dozoru Technicznego (UDT)?

Obowiązek zgłoszenia do UDT autoklawów kosmetycznych to wymóg dla właścicieli gabinetów, którzy używają sprzętu o pojemności komory wynoszącej 10 L i powyżej.

Jeśli więc posiadasz mały autoklaw w swoim gabinecie, nie występuje konieczność zgłaszania jego zakupu.

znaki tak i nie
 

Czy muszę archiwizować procesy sterylizacji?

Tak. Istnieje wymóg archiwizacji danych z przebiegu każdej sterylizacji. Niezbędne informacje to: data, temperatura, ciśnienie itp. Tego rodzaju dane podlegają obowiązkowi archiwizacji przez okres aż 10 lat. Należy pamiętać także o obowiązku przechowywania wszelkiego rodzaju testów, które zostały przeprowadzone za pomocą pasków testowych w autoklawie. Poświadczają one sterylizację konkretnego pakietu przez okres 5 lat.

pokój archiwalny

 

Jak archiwizować procesy sterylizacji?

Na rynku dostępne są różne typy autoklawów kosmetycznych – ich cena determinuje to, czy są one bez drukarki, z drukarką lub wyposażone w drukarkę i wyjście USB. W przypadku posiadania autoklawu bez systemu drukującego lub bez możliwości podłączenia nośnika pamięci, mamy obowiązek notowania w specjalnym zeszycie: zastosowanego programu, daty, temperatury, a także ciśnienia itp. Jeżeli zaopatrzymy się w autoklaw z drukarką, wtedy do tego typu zeszytu należy wklejać wydruk z drukarki. Do wad wydruków należy jednak ich krótkotrwałość, a więc zmuszeni jesteśmy do ich skanowania, ponieważ trzeba archiwizować je przez okres 10 lat. Najlepszym sposobem archiwizowania jest przechowywanie danych na nośnikach pamięci – oferują go autoklawy wyposażone w wyjścia USB. Dane z takiego dysku możemy kopiować w dowolnych ilościach, a także nagrywać na płyty CD itp.


panel tylni autoklawu

Jakie akcesoria są niezbędne do przeprowadzenia sterylizacji?

Aby przeprowadzić proces sterylizacji, będziemy potrzebować jednorazowych woreczków lub rękawów na narzędzia. Warto wiedzieć, że do korzystania z rękawów potrzebna jest zgrzewarka, z kolei jednorazowe woreczki są najłatwiejsze w obsłudze. Oprócz woreczków/rękawów niezbędne są również paski testowe, które należy umieścić zarówno w każdym sterylizowanym pakiecie, jak i luzem w koszyczku. Podczas sterylizacji pasek testowy zmienia kolor, co potwierdza prawidłowo wykonaną sterylizację. Warto zaopatrzyć się także w wodę destylowaną, która posłuży do napełniania autoklawu przed użyciem.

akcesoria do autoklawu

 

Sprawdź autoklawy dostępne w naszej ofercie

Powrót

Komentarze

Dodaj komentarz
Komentarz
Podpis
Adres e-mail
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zatwierdź